MVDr. Dominika Švehlová
Pro zdraví a pohodu koní

Kde se konají mé semináře?

Na této stránce najdete mé semináře, přednášky nebo workshopy, kterých se můžete zúčastnit, včetně tématu a podmínek účasti.

18. 9. 2021 Rychnov na Moravě: Nauč se dívat na kopyta koní

Pořadatel: MVDr. Dominika Švehlová a Stáj 2M Rychnov na Moravě

Podrobnosti na FB události Nauč se dívat na kopyta koní.

Na tomto jednodenním semináři se budeme zabývat zdravou a funkční stavbou koňských kopyt, vysvětlíme si, co to je "zdravé kopyto", "funkční kopyto" a "deformované kopyto" a jak tyto stavy poznat při pohledu zvenčí. Uvedeme si do souvislosti tvar a funkci kopyt a zbytek těla: jak kopyta ovlivňují postoj končetin, držení těla, pohyb, ale třeba i symetrii chrupu. 

Ale jde hlavně o to, aby se i posluchači naučili dívat na kopyta a hodnotit jejich stavbu a funkčnost ve vztahu ke zbytku těla. Proto si nejdříve projdeme řadu fotografií a pak se zaměříme na praktickou část, kdy si přímo na koních vyhodnotíme kopyta, naučíme se je vyfotit a následně si vyhodnotíme i fotografie. 

Seminář bude bohatý na diskuse a samostatnou práci ;-)

2.-3. 10. 2021 Praha, Toulcův dvůr: Zdravé tělo pro zdravý pohyb

Pořadatel: Sdružení SRAZ

Podrobnosti na FB stránce Sdružení SRAZ https://www.facebook.com/events/2684085881906309.

Každý z nás chce, aby se jeho kůň pohyboval zdravě – správně, pohodlně a snadno. Když se však kůň začne pohybovat špatně, začne kulhat, drobit, křižovat, nebo neposlouchat, vyhazovat či odmítat nacválání, je třeba zjistit skutečnou příčinou tohoto problému a odstranit ji.
Na dvoudenním semináři Zdravé tělo pro zdravý pohyb se proto budeme dva dny teoreticky i prakticky zabývat zdravím a nemocemi pohybového aparátu koní.
Naučíte se:
- posoudit exteriér koně a najít odchylky od jeho normálu, které poukazují na zdravotní problémy,
- vyšetřit kosti, klouby, šlachy i svaly koně očima i rukama,
- vyšetřit pohybový aparát koně v pohybu,
- pečovat o končetiny i hřbet koně tak, aby vydržely pod váhou jezdce co nejdéle,
- poznávat některá častá onemocnění pohybového aparátu a poskytnout koni první pomoc (natažená šlacha, artritidy, artróza, svalové problémy, blokády a stažené fascie aj.),
- odchovávat hříbata a rostoucí koně tak, aby se z nich stali zdraví a výkonní koně.
Umět pečovat o končetiny, hřbety a vlastně celá těla svých koní je důležité, bez ohledu na to, jak vysoko (či daleko) se svým koněm míříte.

9. 10. 2021 Nový Hojkov: Zdravá kopyta

Pořadatel: Iva Vacková

Podrobnosti na FB události Zdravá kopyta s MVDr. Dominikou Švehlovou

Na tomto jednodenním semináři si vysvětlíme, co to je "zdravé kopyto", "funkční kopyto" a "deformované kopyto" a jak tyto stavy poznat při pohledu zvenčí i podle rentgenologických snímků. Uvedeme si do souvislosti tvar a funkci kopyt a zbytek těla: jak kopyta ovlivňují postoj končetin, držení těla, pohyb, ale třeba i symetrii chrupu.

Vysvětlíme si základní principy podkování a seznámíme se s různými filozofiemi bosého trimu. V neposlední řadě si připomeneme, jak je zdraví kopyt ovlivněno prostředím, ve kterém koně žijí, dáme si různé tipy na to, jak zařídit, aby kopyta zůstala zdravá a koně nosila k jeho i naší spokojenosti.

Seminář bude prokládán celou řadou fotografií a videí.

V praktické části si na koních názorně ukážeme, jak vlastně takový snímek pořídit, aby bylo možné podle něho kopyto případně upravit - nebo někoho pořádat na dálku o radu. Posoudíme jejich kopyta a řekneme si, jak by je případně bylo třeba upravit.

16. 10. 2021 Rychnov na Moravě: Koně a jejich paraziti

Pořadatel: MVDr. Dominika Švehlová a Stáj 2M Rychnov na Moravě

Podrobnosti na FB události Koně a jejich paraziti


Pečovat o koně znamená chránit je před nemocemi. Vážné ohrožení jejich zdraví i dnes představují nejrůznější parazité.

Na tomto jednodenním semináři se proto seznámíte se základy "koňské" parazitologie: představíme si vnitřní i vnější parazity, kteří sužují koně v našich klimatických podmínkách, ujasníme si, jak se koně mohou nakazit, jak se zamoření parazity projeví a jak ho správně diagnostikovat. Sestavíme si vlastní antiparazitární programy a prozradíme si, že boj proti parazitům zdaleka není jen v odčervování, mnohem účinnější je řešit životní prostředí koně. A to samozřejmě s ohledem na volně žijící živočichy.

Na semináři si budeme prakticky provádět základní parazitologické vyšetření koňského trusu tak, abyste ho mohli kdykoli zopakovat doma v "laických" podmínkách. Z tohoto důvodu si můžete s sebou vzít vzorek trusu svých koní, který byste si rádi vyšetřili.


15. 1. 2022 Nový Hojkov: Biomechanika a zdravý výcvik koní

Pořadatel: Iva Vacková

Podrobnosti se ujasňují!

Tento jednodenní seminář seznámí posluchače s základy biomechaniky pohybu koní a s výcvikem a prací ze země či pod sedlem, které správný pohyb koně podpoří.

Posluchači se seznámí se základními principy pohybu koní ve volnosti a pod sedlem. Upřesníme na něm jednotlivé chody, ruchy a jejich základní vlastnosti, pohyby končetin, hřbetu a krku koně během kroku, klusu a cvalu a to, jak je může pozitivně i negativně ovlivnit jezdec či pomocné otěže. Ujasníme si základní poznatky o těžišti a rovnováze koní, jejich přirozené křivosti i o reakci a následcích nesprávné rovnováhy na svaly a klouby. Posluchači se také dozvědí, jak mohou pohyb celého těla ovlivnit bolavé zuby nebo nevyvážená kopyta či nepadnoucí sedlo nebo těsná uzdečka. 

Řekneme si, jak správným výcvikem, prací ze země, lonžováním a ježděním koně narovnat , zlepšit jeho rovnováhu a pohyb, jak mu gymnasticky procvičovat tělo, aby zůstalo zdravé a dobře pohyblivé a kůň tak mohl spokojeně vozit svého člověka. 

Seminář bude plný obrázků, fotek, videí a praktických rad a tipů na zdravou a prospěšnou práci s koněm ze země i pod sedlem, ať už pro sportovní účely, pro radost nebo v rámci rehabilitace koně po nějaké nemoci či úraze. V případě příznivého počasí si vyhodnotíme pohyb koní i prakticky.

12. - 13. 2. 2022 a 26. - 27. 2. 2021 Volenice: Kopyta koní a Biomechanika pohybu koní

Pořadatel: Ing. Kateřina Kumble

Podrobnosti na FB události Biomechanika pohybu koní, Kopyta v MVDr. Dominikou Švehlovou

SOBOTA 12. 2. 2022 - Biomechanika pohybu koní a principy zdravého výcviku/tréninku
- Základy anatomie pohybové soustavy koní a základní fyziologie pohybu koní.
- Rozbor jednotlivých chodů ve volnosti i pod sedlem, ruchy a jejich základní vlastnosti, pohyby končetin, hřbetu a krku koně během kroku, klusu a cvalu a to, jak je může pozitivně i negativně ovlivnit jezdec či pomocné otěže.
- Základní poznatky o těžišti a rovnováze koní, jejich přirozené křivosti, jezdeckých i zdravotních následcích nesprávné rovnováhy.
- Principy a jednotlivé prvky správného výcviku a práce koně, a to ze země, na lonži a pod sedlem - jak koně narovnat, zlepšit jeho rovnováhu a pohyb, jak mu gymnasticky procvičovat tělo, aby zůstalo zdravé a dobře pohyblivé a kůň tak mohl spokojeně vozit svého člověka.
- Seminář bude plný obrázků, fotek, videí a praktických rad a tipů na zdravou a prospěšnou práci s koněm ze země i pod sedlem, ať už pro sportovní účely, pro radost nebo v rámci rehabilitace koně po nějaké nemoci či úraze.

NEDĚLE 13. 2. 2022 - Kopyta - posouzení, základy/principy správné úpravy, prostředí a kopyta, krmení a kopyta, patologie kopyt, nemoci
- Co to je "zdravé kopyto", "funkční kopyto" a "deformované kopyto" a jak tyto stavy poznat při pohledu zvenčí i podle rentgenologických snímků.
- Souvislosti tvaru a funkce kopyt a zbytku těla: jak kopyta ovlivňují postoj končetin, držení těla, pohyb, ale třeba i symetrii chrupu.
- Ovlivnění zdraví kopyt prostředím, ve kterém koně žijí.
- Tipy na různá opatření, aby kopyta zůstala zdravá funkční
- Seminář bude prokládán celou řadou fotografií a videí.
- Základní principy podkování a různými filozofiemi bosého trimu.
- Na koních názorně ukázky focení kopyt, aby bylo možné podle snímku kopyto posoudit.
- Posouzení kopyt "naživo" a diskuse o jejich úpravách.
- po předchozí domluvě lze zaslat pro posouzení fotografie vlastního koně

0